4 березня у селах Количівка, Киїнка та Кіпті, в межах Іванівської, Киїнської та Кіптівської громад, команда ГО «Асоціація демократичного розвитку» разом із місцевими жителями висадила кленові алеї. Це частина проєкту «Колективна пам’ять про війну на Чернігівщині».
Завдяки спільним зусиллям висадили 48 червоних кленів (у кожній громаді по 16 дерев). Участь у заходах взяли близько 100 осіб. Це були дошкільнята, школярі, молодь громад, пенсіонери, представники місцевого самоврядування, поліції та пожежники. Дерева стануть символом прагнення зберігати та передавати пам’ять про події у Чернігівській області, які пов’язані з повномасштабним вторгненням у 2022 році.
«Спільна біль, спільна ідея, спільна справа об’єднує жителів і жительок громади. Приємний післясмак від реалізації здійсненої ініціативи. Дерева тішать око, підтримують психологічний стан, надихають на подальшу боротьбу. А які емоції нас очікують, коли багряне листя сформує крону? Можемо лише уявити», ‒ розповіла Ірина Дубик, членкиня Ради ГО «Кіптівська жіноча спілка».
Ці заходи стали можливі завдяки спільній ініціативі команди ГО «Асоціація демократичного розвитку» в коаліції з ГО «Жінки за розвиток», ГО «Кіптівська жіноча спілка», ГО «Юстина», ГО «Добро Тайм» та спільно з органами місцевого самоврядування громад.
«28 лютого для Киїнської громади був важкий день, що запам’ятається на все життя. Тоді було багато загиблих. Загалом в громаді за час повномасштабного вторгнення більше 1200 пошкоджених будинків, 68 повністю знищені. Уся соціальна інфраструктура пошкоджена. Всі жителі громади пам’ятають цей час, але треба, щоб ця пам’ять пройшла роки та десятиліття. Щоб ми пам’ятали не тільки трагічні події, а й те, що спільними зусиллями можна змінити на краще життя в громаді, населеному пункті», ‒ додав Андрій Головач, Киїнський сільський голова.
Кленові алеї, що виростуть на наших землях, стануть символами солідарності та пам’яті про важливі історичні моменти. «Для нас важливо зберегти колективну пам’ять про події лютого – березня 2022 року в Кіптівській громаді. Ми прагнемо, щоб до створення меморіального об’єкту та алеї були обов’язково долучені мешканці громади. Це не тільки про згуртування жителів, а й про екологічне спільне проживання колективної травми та спогадів», ‒ повідомила Наталія Апанасько, асистентка керівника проєкту.
Згодом на алеї буде розташований меморіальний об’єкт, голосування щодо якого відбувалося серед жителів громади протягом лютого 2024 року. Зараз відбувається підрахунок голосів та підбиття підсумків голосування. Про це буде повідомлено пізніше.
Більше про висадження алей можна подивитися в сюжеті Суспільне.Чернігів https://www.youtube.com/watch?v=BXJsQ-Yat_E
Проєкт «Колективна памʼять про війну на Чернігівщині» відбувається/здійснена за підтримки Фонду “Партнерство задля стійкості України”, який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції.