У Киїнській, Іванівській та Кіптівській громадах відкрили кленові алеї та пам’ятні знаки

4-6 липня у Киїнській, Іванівській та Кіптівській громадах відбулися урочисті відкриття кленових алей та пам’ятних знаків.

Алеї з меморіальними знаками присвячені вшануванню пам’яті про події, які відбулися в лютому-березні 2022 року в цих громадах. Це стало важливою подією, адже вони об’єднали людей навколо спільної мети – збереження спогадів про трагічні події та вшанування пам’яті тих, хто віддав життя за свободу та незалежність України.

Створення кленових алей та встановлення пам’ятних знаків стали можливі завдяки ГО «Асоціація демократичного розвитку», яка в коаліції з ГО «Жінки за розвиток», ГО «Юстина», ГО «Добро тайм» та ГО «Кіптівська жіноча спілка» реалізували проєкт «Колективна пам’ять про війну на Чернігівщині». Він був здійснений за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну».

Під час церемоній відкриття, жителі громад хвилиною мовчання вшанували пам’ять про загиблих, які боронили свободу України в цій війні. «Створення кленової алеї та встановлення пам’ятного знаку ‒ це не просто благоустрій території. Те, що об’єднало навколо себе жителів громади, представників місцевої влади, бізнесу та громадських організацій. Це свідчить про нашу єдність та незламність перед обличчям ворога. Ми ніколи не забудемо про те, що сталося, і будемо робити все можливе, щоб подібне не повторилося знову», ‒ звернувся до жителів громади Андрій Головач, сільський голова, під час урочистостей в Киїнці.

Про важливість фіксації та збереження історичної пам’яті також підкреслила Анна Ніколенко-Баєва, керівниця ГО «Асоціація демократичного розвитку»: «Нам надважливо зберігати пам’ять про цю війну та її наслідки. Перш за все, це варто робити для нас та наших дітей, для майбутніх поколінь українців. Збережені свідчення очевидців, пам’ятні знаки, твори мистецтва ‒ той спосіб, який допомагає показати іншим регіонам і всьому світу, що відбувалося на Чернігівщині, у наших громадах під час повномасштабного вторгнення. Показати якою величезною ціною та жертвами нам дається боротьба за свободу».

На події у Киїнській громаді були присутні представниці Фонду «Партнерство за сильну Україну», за підтримки яких цей проєкт був втілений у життя. «ГО «Асоціація демократичного розвитку» змогла об’єднати активістів, які шукали власний підхід до меморіалізації, через активне залучення громад за допомогою консультацій з жителями та фахівцями, голосуванням та спільній роботі та взаємодопомозі. Робота з пам’яттю та альтернативні форми пам’ятання є невіддільною частиною роботи над перехідним правосуддям і створенням у просторі осмислених спогадів про пережите, не лише про трагедії, а й стійкість та силу людей, що зрештою допомагає суспільному зціленню та тяглості пам’яті», ‒ розповіла Єлизавета Голубцова, представниця Фонду «Партнерство за сильну Україну».

По 16 червоних кленів, які символізують пам’ять про загиблих та жагу до життя, висадили в громадах під час толок у березні цьогоріч. Зараз на алеях встановлені пам’ятні знаки у вигляді розгорнутої книги.

«Пам’ятний знак несе в собі не лише візуальну пам’ять, але й веде до цифрового сховища історій. Через QR-код на знаку можна перейти на сторінку сайту територіальної громади. Там опубліковані розповіді людей, які шукали прихистку від війни в нашій громаді, місцевих жителів та жительокЦифровий формат дозволяє зберегти ці свідчення назавжди, зробити їх доступними для широкого загалу та передати наступним поколінням», ‒ розповіла Ірина Дубик, членкиня ГО «Кіптівська жіноча спілка».

Фіксація спогадів очевидців – важливий внесок у збереження історичної пам’яті. Ці історії дають нам можливість по-новому глянути на події минулого, відчути емоції людей, які їх пережили, та зробити важливі висновки.

Відкриття кленових алей та пам’ятних знаків – символ єднання, стійкості та незламності мешканців та мешканок громад. Це нагадування про те, що ми ‒ сильний народ, який здатний подолати будь-які труднощі, якщо будемо об’єднані.

Проєкт «Колективна памʼять про війну на Чернігівщині» відбувається/здійснена за підтримки Фонду “Партнерство за сильну Україну”, який фінансується урядами Великої Британії, Естонії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції.

Дата та час
четвер липня 04, 2024
Початок - 10:00 (Europe/Kiev)
субота липня 06, 2024
Кінець - 17:30 (Europe/Kiev)
Організатор

ГО "Асоціація Демократичного Розвитку"

+380503741014
addspilkuvannya@gmail.com
Поділитися

Дізнайтеся, що люди думають і говорять про цю подію, і приєднуйтесь до розмови.